Az élmény megfizethetetlen – utánajártunk, mennyibe kerül szurkolóként a vb!
Luka Modricék az A jelű kvartettbe kaptak besorolást, ahol a házigazda brazilokkal, a kameruniakkal, illetve a mexikóiakkal fogják összemérni erejüket. Brazília hatalmas ország, magasan a legnagyobb Dél-Amerikában, így nem meglepő, hogy nagy távolságokat kell átszelniük a focistáknak, így a drukkereknek is egy-egy mérkőzés között. A horvátok ebből a szempontból különösen rossz helyzetben vannak, és megvizsgáltuk, hogy zágrábiként hogyan tudnánk élőben buzdítani az együttesnek. Az egyszerűség kedvéért forintban jelezzük az árakat.
Kiindulópontunk tehát a főváros, a célpont pedig szambaország legnépesebb városa, Sao Paulo, mivel ott kerül sor a brazil-horvát nyitómeccsre. Képzeletbeli utazásunk során a kiadások minimalizálása a cél, vagyis a legolcsóbb megoldást kerestük. Ezt az odaút esetében a KLM és a Croatia Airlanes adja, amelynél 313 888 forintért rendelhetjük meg az oda-vissza jegyet, amennyiben az indulási időpont június 10., az érkezési pedig július 13, vagyis azzal az eshetőséggel számoltunk nagyon optimista szurkolóként, hogy a csapat a döntőig menetel. Persze nem egykönnyen jutnánk el A pontból B pontba, ha lehet így fogalmazni, ugyanis odafele Amszterdamban, visszafele Amszterdam mellett Frankfurtban is át kellene szállni.
Grafikánkon megtekinthetik a helyszíneket a "mi szempontunkból":
Mivel Brazília nem szűkölködik a látványosságokban, így egy esetleges korai búcsú esetén sem veszne kárba az összeg, bár ha megnézzük a Sao Paulo-i szállodai árakat, akkor bizony le kell hajolnunk, hogy visszategyük a helyére az állunkat. Hiába néztük a legolcsóbb lehetőségeket, 34 éjszakára legjobb esetben is csak 1 097 457 forintért tudnánk szobát foglalni, ami irtózatosan sok, de hát senki sem mondta, hogy egy ilyen vb-kalandot meg lehetne lépni vékony pénztárcával.
Elfoglaltuk tehát helyünket a Lou Suites Belgrano Hotelben, amelytől nem olyan messze, mintegy 20 és fél kilométerre található a Corinthians Arena, a nyitótalálkozó helyszíne. Ide metróval is el lehet jutni, 13 megálló és egy kis séta. Az egy utazásra alkalmas vonaljegy ott 3 brazil realba kerül, ami nagyjából 300 forintnak felel meg, ez apróság a többi kiadáshoz képest.
A következő, Kamerunnal szembeni összecsapást Amazóniában, a nagyon meleg Manausban rendezik, ide repülővel, egy átszállással lehet eljutni, és csak egy éjszakát töltenénk el, vagyis a meccs előtt érkeznénk, és a megmérettetés napján távoznánk. Az oda-vissza út 59 699 forintot venni ki a zsebünkből, és további 9893 forintot kellene perkálni a szállásért.
Horvátország a harmadik csoportmeccsét Mexikóval játssza, s bár ezen ütközet helyszíne, Recife közelebb fekszik Sao Paulóhoz, mint Manaus, mégis többet, 78 395 forintot igényel a repülőút, viszont meg tudunk szállni már 6925 forintért is.
Véget is ért a csoportszakasz, és igazán derűlátó szurkolóként úgy számoltunk, hogy Brazíliát is megelőzve elsőként jutunk tovább a gruppból, hiszen objektivitás ide, objektivitás oda, mindenhol a győzelem a cél.
Adott tehát a következő "kihívás", eljutni a nyolcaddöntő helyszínül szolgáló Belo Horizontéba, ezt kevesebb mint 60 ezer forintból megoldhatjuk, ráadásul közvetlen járattal repülhetünk. A negyeddöntő Fortalezában lenne, és ez 110 ezer forintot alig meghaladó összegtől fosztana meg minket, hogy aztán az elődöntőben ismét meglátogathassuk Belo Horizontét, amelynek neve egyébként magyarul azt jelenti, hogy "gyönyörű horizont". Elsőre furcsának tűnhet, hogy a fináléra jutás költségei csak kicsit több mint 30 ezer forintra rúgnának, de ne felejtsük el, hogy a Dél-Amerika egyik legcsodásabb városának tartott Rio de Janeiro nincs messze Sao Paulótól.
S hogy mennyinél tartunk? Nos, 1 830 068 forintot költöttünk eddig, és a legfontosabbat, a jegyvásárlást még csak nem is számoltuk bele, sőt, az eddigieknél jóval magasabb összegbe, 2 596 294 forintba fájna nekünk, amennyiben a mai napon, a worldcup2014ticketnet.com oldalon adnánk le a megrendelést.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy enni is kell, illetve nyilván nem a szállodában néznénk a falat, hanem kimennénk várost nézni, ami majdhogynem garantálja a további pénzköltést. Persze nem feltétlenül mindenki a döntőig tervezi az ottlétet, a szurkolást, de akárhogy is nézzük, a vb-kirándulást egy egyszerű szurkoló nagyon nehezen tudja összehozni.
A FIFA rotációs politikájával – vagyis hogy egymást követő két vb nem lehet egyazon kontinensen – lehet ugyan vitatkozni, de az igazságosságát nem igazán lehet megkérdőjelezni, még ha egy európai szurkoló számára óriási összegeket is jelent egy ilyen kiruccanás.